SłoweniaSłowenia
Współczynnik: 24.468 2025/26
Pozycja w rankingu: 26 2025/26

Słowenia w rankingach – pozycja, współczynnik UEFA i rywale

Słowenia - dzięki zajęciu 28. miejsca w rankingu krajowym UEFA kraj jest reprezentowany przez 4 klubów w europejskich rozgrywkach w sezonie 2026/27: NK Celje, Aluminij Kidricevo, FC Koper, Bravo Lublana.

Słoweńskie kluby w europejskich pucharach 2026/27

NK Celje / 23.000
🔀 Liga Mistrzów 💎 Runda 2
⬆️ Liga Mistrzów 💎 Runda 3
⬆️ Liga Mistrzów 💎 Play-off
🔻 Liga Europy 🔶 Faza ligowa
✅
Aluminij Kidricevo / 4.894
🏆 Liga Europy 🔶 Runda 1
🔻 Liga Konferencji 💚 Runda 2
⛔
FC Koper / 4.894
🏅 Liga Konferencji 💚 Runda 2
⛔
Bravo Lublana / 4.894
🏅 Liga Konferencji 💚 Runda 2
⛔

Najbliższe mecze w Europie

Rywale w rankingu – UEFA

Kraj 2022/23 2023/24 2024/25 2025/26 2026/27 Razem Różnica
23 Ukraina Ukraina 5.700 4.100 3.600 8.312 2.625 24.337 -1.494 Porównanie krajów: Słowenia - Ukraina
24 Izrael Izrael 6.250 8.750 2.875 2.875 3.375 24.125 -1.282 Porównanie krajów: Słowenia - Izrael
25 Azerbejdżan Azerbejdżan 4.000 5.875 2.875 5.812 5.125 23.687 -0.844 Porównanie krajów: Słowenia - Azerbejdżan
26 Słowenia Słowenia 2.125 3.875 9.093 6.375 1.375 22.843 –
27 Słowacja Słowacja 6.000 5.000 4.625 2.625 4.125 22.375 +0.468 Porównanie krajów: Słowenia - Słowacja
28 Bułgaria Bułgaria 4.500 4.375 3.625 5.187 2.875 20.562 +2.281 Porównanie krajów: Słowenia - Bułgaria
29 Serbia Serbia 5.375 1.400 3.725 5.750 2.000 18.250 +4.593 Porównanie krajów: Słowenia - Serbia

Kraj Słowenia ma 0.468 punktów przewagi nad 27. miejscem (Słowacja) i 0.844 punktów straty do 25. miejsca (Azerbejdżan).

Punkty rankingowe sezon po sezonie

2022/23 2023/24 2024/25 2025/26 2026/27 Razem
2.125 3.875 9.093 6.375 1.375 24.468

W ostatnich pięciu latach kraj Słowenia zdobył łącznie 22.843 punktów w rankingu UEFA, najlepszym sezonem był 2024/25 z dorobkiem 9.093.

Słowenia – mały kraj, wielkie talenty

Słowenia jest niewielkim państwem, ale jej sportowcy od lat osiągają wyniki nieproporcjonalne do liczby mieszkańców. Dotyczy to przede wszystkim kolarstwa, narciarstwa, skoków narciarskich, koszykówki, piłki ręcznej i futbolu.

W rankingu krajowym UEFA Słowenia zajmuje miejsce w okolicy połowy trzeciej dziesiątki. Sąsiaduje z Izraelem, Ukrainą, Azerbejdżanem i Bułgarią.

Mały kraj, duża produkcja talentów

Słowenia ma ograniczoną bazę zawodników, lecz bardzo dobrze wykorzystuje potencjał sportowy. Z kraju pochodzą między innymi Jan Oblak, Samir Handanović, Josip Iličić, Kevin Kampl, Benjamin Šeško oraz wielu zawodników występujących w ligach niemieckiej, włoskiej, angielskiej i hiszpańskiej.

Jan Oblak przez lata należał do najlepszych bramkarzy świata. W barwach Atlético Madryt zdobywał trofea, występował w Lidze Mistrzów i wielokrotnie był wybierany do grona najlepszych golkiperów Europy. Jego kariera pokazuje, że słoweńskie szkolenie potrafi wychować zawodnika gotowego do gry na najwyższym poziomie.

W ostatnich latach szczególnie dużo mówiło się o Benjaminie Šeško. Napastnik rozwijał się w systemie Red Bulla, najpierw w Salzburgu, a później trafił do silniejszej ligi. Jego przykład przypomina historię chorwackich talentów, które szybko wyjeżdżają za granicę i tam rozwijają się w znacznie większym środowisku piłkarskim.

Słowenia w rankingu UEFA

Słowenia zgromadziła w pięcioletnim okresie dorobek pozwalający utrzymywać się w okolicy dwudziestego czwartego miejsca rankingu UEFA. Najlepszym sezonem była kampania 2024/25, kiedy słoweńskie kluby zdobyły wyraźnie więcej punktów niż w kilku wcześniejszych latach.

W tym okresie Słowenia wyprzedzała Ukrainę, Azerbejdżan i Bułgarię, ale pozostawała za Izraelem, Rumunią i Chorwacją. Różnice między tymi krajami są niewielkie, dlatego kilka udanych lub nieudanych dwumeczów może przesunąć federację o kilka pozycji.

Największy wkład w dorobek miały NK Celje i Olimpija Lublana. Maribor pozostaje najbardziej doświadczonym słoweńskim klubem, ale jego wyniki w analizowanych sezonach były słabsze niż osiągnięcia dwóch najważniejszych rywali.

Celje – nowa siła

NK Celje jest obecnie najciekawszym przykładem rozwoju słoweńskiego klubu. Zespół z miasta położonego nad Sawinją w krótkim czasie przeszedł drogę od krajowego średniaka do regularnego uczestnika europejskich kwalifikacji.

Celje zdobyło mistrzostwo Słowenii, a następnie osiągało dobre wyniki w Lidze Konferencji. Klub dotarł do fazy ligowej tych rozgrywek w dwóch kolejnych sezonach, co było ważnym wydarzeniem dla całej słoweńskiej piłki. W rankingu klubowym UEFA Celje znalazło się w okolicy pierwszej setki, wyraźnie poprawiając swoją pozycję.

Ciekawostką jest tempo rozwoju zespołu. Jeszcze kilka lat wcześniej Celje nie należało do klubów o największej tradycji europejskiej, a dziś zdobywa doświadczenie przeciwko zespołom z Grecji, Francji, Izraela i innych silniejszych lig.

Dobre wyniki Celje są szczególnie ważne, ponieważ Słowenia potrzebuje nowego lidera. Maribor przez lata był głównym źródłem punktów, ale klub z Celje może przejąć tę rolę i ustabilizować pozycję kraju.

Olimpija Lublana

Olimpija Lublana jest największym klubem stolicy i jednym z najbardziej rozpoznawalnych zespołów Słowenii. Ma silną bazę kibicowską, tradycję krajową i regularnie występuje w europejskich pucharach.

Olimpija osiągała dobre wyniki w Lidze Konferencji, a jej awans do fazy grupowej był ważnym momentem w historii klubu. W ostatnich sezonach zespół zdobywał więcej punktów niż Maribor, dzięki czemu stał się jednym z filarów słoweńskiego rankingu.

Klub ze stolicy ma jednak problem z regularnością. Potrafi przejść kilka rund kwalifikacyjnych, ale równie często odpada po jednym nieudanym dwumeczu. Stabilizacja sportowa i finansowa pozwoliłaby Olimpiji częściej rywalizować w fazach ligowych.

Maribor – historyczny lider

NK Maribor jest najbardziej utytułowanym słoweńskim klubem i przez wiele lat pełnił funkcję głównego reprezentanta kraju. Klub zdobył najwięcej mistrzostw Słowenii i jako pierwszy z tego państwa awansował do fazy grupowej Ligi Mistrzów.

Maribor dokonał tego w 1999 roku, co było przełomowym momentem dla całej słoweńskiej piłki. Później wracał do fazy grupowej Ligi Mistrzów i wielokrotnie uczestniczył w Lidze Europy.

W europejskiej historii Mariboru ważne są także występy w fazach pucharowych. Klub nie zdobył europejskiego trofeum, ale ma zdecydowanie największe doświadczenie wśród słoweńskich zespołów. W rankingu wszech czasów liczby jego udziałów w kwalifikacjach i fazach ligowych wyraźnie przewyższają dorobek krajowych rywali.

Mura, Koper i pozostali

Słowenię reprezentują również NS Mura, FC Koper, Domžale i Bravo Lublana. Ich wkład w ranking jest znacznie mniejszy, ale każda udana kampania może mieć duże znaczenie.

Mura z Murskiej Soboty zdobyła mistrzostwo kraju i zagrała w fazie grupowej Ligi Konferencji. Był to jeden z najważniejszych sukcesów w historii klubu, który wcześniej nie należał do europejskich potęg.

FC Koper ma tradycje związane z nadmorskim regionem Słowenii. Klub korzysta z bliskości Włoch i Chorwacji, a jego tożsamość łączy wpływy słoweńskie, adriatyckie i śródziemnomorskie.

Domžale przez lata uchodziło za klub dobrze zorganizowany i oparty na szkoleniu. Bravo Lublana jest natomiast przykładem młodszej marki, która stopniowo przebija się do europejskich kwalifikacji.

Słowenia bez europejskiego pucharu

Żaden słoweński klub nie zdobył Ligi Mistrzów, Ligi Europy ani Ligi Konferencji. Największe sukcesy to awanse do fazy grupowej lub ligowej oraz pojedyncze zwycięstwa nad silniejszymi rywalami.

Maribor pozostaje jedynym słoweńskim klubem, który występował w fazie grupowej Ligi Mistrzów. Celje i Olimpija w ostatnich latach zwiększyły jednak obecność Słowenii w Lidze Konferencji, co daje nadzieję na dalszy rozwój.

Dla małego kraju każdy awans do fazy ligowej ma znaczenie znacznie większe niż sam wynik. Przynosi pieniądze, doświadczenie i możliwość zatrzymania zawodników na dłużej. To także szansa, aby lokalne kluby stały się bardziej atrakcyjne dla młodych talentów.

Stadion i futbol w Lublanie

Najważniejszym obiektem słoweńskiej piłki jest Stadion Stožice w Lublanie. To nowoczesna arena reprezentacji oraz Olimpiji. Stadion wyróżnia się charakterystyczną konstrukcją i położeniem w północnej części stolicy.

Obiekt powstał jako część większego kompleksu sportowego i może być wykorzystywany również do innych wydarzeń. Mecze reprezentacji przyciągają kibiców z całego kraju, choć kameralny rozmiar słoweńskiego rynku sprawia, że atmosfera zależy przede wszystkim od rangi spotkania.

Słoweńskie stadiony klubowe są zazwyczaj mniejsze niż areny w Chorwacji, Austrii czy Rumunii. Ich zaletą jest jednak bliskość trybun do boiska i silna więź z lokalną społecznością.

Reprezentacja i talent sportowy

Reprezentacja Słowenii ma za sobą występy w mistrzostwach świata i Europy. Najbardziej pamiętny okres przypadł na przełom XX i XXI wieku, gdy drużyna zakwalifikowała się do mistrzostw Europy oraz mundialu.

Współczesna kadra opiera się na zawodnikach grających w zagranicznych ligach. Oblak zapewnia światowy poziom w bramce, Šeško daje drużynie siłę w ataku, a inni reprezentanci występują między innymi w Niemczech, Włoszech, Anglii i Austrii.

Podobnie jak w Chorwacji, Słowenia nie może zatrzymać najlepszych piłkarzy na długo. Najzdolniejsi zawodnicy szybko wyjeżdżają, ale dzięki temu zdobywają doświadczenie, które później wykorzystują w reprezentacji.

Mały kraj, szeroki potencjał

Słowenia ma niewielką populację, ale dużą kulturę sportową. Z kraju pochodzą znakomici kolarze, skoczkowie narciarscy, koszykarze, narciarze i piłkarze. Sport jest ważnym elementem narodowej dumy, a sukcesy pojedynczych zawodników są śledzone przez dużą część społeczeństwa.

W futbolu Słowenia przypomina mniejszą wersję Chorwacji. Nie dysponuje dużą ligą ani ogromnymi klubowymi budżetami, lecz potrafi produkować talenty trafiające do największych zespołów Europy. Różnica polega na skali – Chorwacja ma Dinamo Zagrzeb, które przez lata dominowało w regionie, natomiast Słowenia dopiero buduje klub zdolny do podobnej regularności.

Perspektywy Słowenii

Słowenia zajmuje miejsce w okolicy dwudziestej czwartej pozycji rankingu UEFA. Jej przewaga nad Ukrainą jest niewielka, a strata do Izraela pozostaje możliwa do odrobienia w ciągu kilku sezonów.

Największe nadzieje wiążą się obecnie z Celje i Olimpiją Lublana. Maribor wciąż ma najbogatszą historię, ale potrzebuje powrotu do regularnych występów w fazach ligowych. Jeśli wszystkie trzy kluby będą zdobywać punkty, Słowenia może przesunąć się w kierunku Chorwacji i Rumunii.

Ranking klubowy UEFA

Klub 2021/22 2022/23 2023/24 2024/25 2025/26 Razem
86 Słowenia NK Celje 0.000 0.000 2.500 9.500 11.000 23.000
105 Słowenia Olimpija Lublana 2.000 1.500 4.000 8.375 2.500 18.375
154 Słowenia NK Maribor 1.500 2.500 2.000 2.500 1.500 10.000
266 Słowenia NS Mura 2.500 1.500 0.000 0.000 0.000 4.000
296 Słowenia NK Domžale 2.000 0.000 1.000 0.000 0.000 3.000
308 Słowenia FC Koper 0.000 1.500 0.000 0.000 1.500 3.000
375 Słowenia Bravo Lublana 0.000 0.000 0.000 1.500 0.000 1.500

Punkty zdobyte przez kluby

Najlepsze kluby z Słowenii według rankingu Elo

Loading...
Klub Elo Wykres Ostatnie zmiany
1 Słowenia FC Koper 1427 10.10.2026
3:3 vs NK Radomlje
Liga
-3.60
19.09.2026
2:0 vs NK Nafta 1903
Liga
+3.89
12.09.2026
1:3 vs Olimpija Lublana
Liga
-13.46
06.09.2026
1:0 vs NK Celje
Liga
+12.29
28.08.2026
1:0 vs Aluminij Kidricevo
Liga
+5.97
22.08.2026
1:0 vs NS Mura
Liga
+6.77
16.08.2026
0:0 vs Bravo Lublana
Liga
-2.25
09.08.2026
0:2 vs NK Maribor
Liga
-9.67
02.08.2026
1:1 vs Brinje Grosuplje
Liga
-2.60
30.07.2026
1:3 vs NSÍ Runavík
Liga Konferencji
Eliminacje - Runda 2
-20.92
2 Słowenia NK Celje 1423 10.10.2026
1:0 vs Aluminij Kidricevo
Liga
+3.80
20.09.2026
0:0 vs NS Mura
Liga
-3.95
16.09.2026
0:2 vs Bayer Leverkusen
Liga Europy
Faza ligowa
-3.62
12.09.2026
1:2 vs Bravo Lublana
Liga
-9.54
06.09.2026
0:1 vs FC Koper
Liga
-12.29
02.09.2026
2:0 vs Aluminij Kidricevo
Liga
+5.33
30.08.2026
1:4 vs Brinje Grosuplje
Liga
-13.73
26.08.2026
1:3 vs Slovan Bratysława
Liga Mistrzów
Eliminacje - Play-off
-16.16
19.08.2026
1:1 vs Slovan Bratysława
Liga Mistrzów
Eliminacje - Play-off
+4.00
15.08.2026
3:1 vs NK Nafta 1903
Liga
+5.48
3 Słowenia NK Maribor 1408 11.10.2026
2:1 vs Brinje Grosuplje
Liga
+7.84
19.09.2026
2:2 vs Aluminij Kidricevo
Liga
-6.08
13.09.2026
3:0 vs NK Radomlje
Liga
+7.65
06.09.2026
1:1 vs NS Mura
Liga
-5.93
30.08.2026
3:2 vs NK Nafta 1903
Liga
+6.85
23.08.2026
3:1 vs Bravo Lublana
Liga
+8.60
15.08.2026
1:1 vs Olimpija Lublana
Liga
+1.10
09.08.2026
2:0 vs FC Koper
Liga
+9.67
01.08.2026
1:1 vs NK Celje
Liga
+4.10
25.07.2026
3:0 vs Brinje Grosuplje
Liga
+6.05
4 Słowenia Bravo Lublana 1396 11.10.2026
0:1 vs NK Nafta 1903
Liga
-13.16
20.09.2026
2:1 vs Olimpija Lublana
Liga
+7.91
12.09.2026
2:1 vs NK Celje
Liga
+9.54
05.09.2026
0:0 vs Aluminij Kidricevo
Liga
-3.67
29.08.2026
2:0 vs NS Mura
Liga
+4.41
23.08.2026
1:3 vs NK Maribor
Liga
-8.60
16.08.2026
0:0 vs FC Koper
Liga
+2.25
09.08.2026
1:1 vs Brinje Grosuplje
Liga
-4.83
02.08.2026
2:1 vs NK Radomlje
Liga
+8.32
30.07.2026
1:3 vs Shkëndija Tetovo
Liga Konferencji
Eliminacje - Runda 2
-14.41
5 Słowenia Olimpija Lublana 1375 10.10.2026
3:3 vs NS Mura
Liga
-5.57
20.09.2026
1:2 vs Bravo Lublana
Liga
-7.91
12.09.2026
3:1 vs FC Koper
Liga
+13.46
05.09.2026
3:0 vs Brinje Grosuplje
Liga
+5.83
29.08.2026
0:0 vs NK Radomlje
Liga
-1.33
21.08.2026
1:0 vs NK Nafta 1903
Liga
+4.89
15.08.2026
1:1 vs NK Maribor
Liga
-1.10
08.08.2026
0:1 vs NK Celje
Liga
-6.45
02.08.2026
1:0 vs Aluminij Kidricevo
Liga
+4.10
25.07.2026
0:1 vs NS Mura
Liga
-12.50
6 Słowenia NK Nafta 1903 1249 11.10.2026
1:0 vs Bravo Lublana
Liga
+13.16
19.09.2026
0:2 vs FC Koper
Liga
-3.89
11.09.2026
2:1 vs Brinje Grosuplje
Liga
+12.85
04.09.2026
3:1 vs NK Radomlje
Liga
+9.64
30.08.2026
2:3 vs NK Maribor
Liga
-6.85
21.08.2026
0:1 vs Olimpija Lublana
Liga
-4.89
15.08.2026
1:3 vs NK Celje
Liga
-5.48
09.08.2026
1:1 vs Aluminij Kidricevo
Liga
+0.44
01.08.2026
5:2 vs NS Mura
Liga
+8.85
26.07.2026
3:0 vs Bravo Lublana
Liga
+16.62
7 Słowenia NK Radomlje 1243 10.10.2026
3:3 vs FC Koper
Liga
+3.60
20.09.2026
1:2 vs Brinje Grosuplje
Liga
-8.06
13.09.2026
0:3 vs NK Maribor
Liga
-7.65
04.09.2026
1:3 vs NK Nafta 1903
Liga
-9.64
29.08.2026
0:0 vs Olimpija Lublana
Liga
+1.33
16.08.2026
1:3 vs Aluminij Kidricevo
Liga
-14.04
10.08.2026
3:1 vs NS Mura
Liga
+10.84
02.08.2026
1:2 vs Bravo Lublana
Liga
-8.32
26.07.2026
2:2 vs FC Koper
Liga
+6.12
18.07.2026
0:2 vs Brinje Grosuplje
Liga
-11.99
8 Słowenia NS Mura 1227 10.10.2026
3:3 vs Olimpija Lublana
Liga
+5.57
20.09.2026
0:0 vs NK Celje
Liga
+3.95
13.09.2026
1:6 vs Aluminij Kidricevo
Liga
-15.59
06.09.2026
1:1 vs NK Maribor
Liga
+5.93
29.08.2026
0:2 vs Bravo Lublana
Liga
-4.41
22.08.2026
0:1 vs FC Koper
Liga
-6.77
16.08.2026
2:1 vs Brinje Grosuplje
Liga
+13.30
10.08.2026
1:3 vs NK Radomlje
Liga
-10.84
01.08.2026
2:5 vs NK Nafta 1903
Liga
-8.85
25.07.2026
1:0 vs Olimpija Lublana
Liga
+12.50
9 Słowenia Aluminij Kidricevo 1224 10.10.2026
0:1 vs NK Celje
Liga
-3.80
19.09.2026
2:2 vs NK Maribor
Liga
+6.08
13.09.2026
6:1 vs NS Mura
Liga
+15.59
05.09.2026
0:0 vs Bravo Lublana
Liga
+3.67
02.09.2026
0:2 vs NK Celje
Liga
-5.33
28.08.2026
0:1 vs FC Koper
Liga
-5.97
21.08.2026
4:2 vs Brinje Grosuplje
Liga
+10.23
16.08.2026
3:1 vs NK Radomlje
Liga
+14.04
09.08.2026
1:1 vs NK Nafta 1903
Liga
-0.44
02.08.2026
0:1 vs Olimpija Lublana
Liga
-4.10
10 Słowenia ND Primorje 1172 22.05.2026
0:4 vs NK Celje
Liga
-4.84
16.05.2026
0:0 vs Aluminij Kidricevo
Liga
+2.96
10.05.2026
0:2 vs NS Mura
Liga
-11.05
02.05.2026
0:3 vs Olimpija Lublana
Liga
-3.82
26.04.2026
2:3 vs NK Radomlje
Liga
-9.89
18.04.2026
0:2 vs NK Maribor
Liga
-3.54
15.04.2026
1:2 vs Bravo Lublana
Liga
-4.57
10.04.2026
0:4 vs FC Koper
Liga
-8.42
22.03.2026
1:5 vs NK Celje
Liga
-3.31
15.03.2026
2:0 vs Aluminij Kidricevo
Liga
+9.38

Często zadawane pytania

Pozostało ich 1. W rozgrywkach UEFA w sezonie 2026/27 z Słowenii w grze są jeszcze drużyny: NK Celje (Liga Europy).